„Zawsze pamiętaj, że twoja obecność dużo znaczy, że jesteś ważny i kochany, i że dajesz temu światu coś, czego nie daje nikt inny”
Niepubliczny Punkt Przedszkolny AaKuKu założyła Agnieszka Gołębiewska w 2014 roku, jako terapeutyczny punkt przedszkolny dla dzieci z autyzmem. Początkowo wsparciem zostało objętych 4 dzieci w jednym oddziale przedszkolnym.
Obecnie do punktu przedszkolnego uczęszcza 12 dzieci w wieku od 2,5 do 9 roku życia. Każdy przedszkolak jest obejmowany indywidualnym oddziaływaniem terapeutycznym, dostosowanym do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka. Rodzina pozostaje w stałym kontakcie z kadrą terapeutyczną, uczestniczy w generalizowaniu i utrwalaniu umiejętności w środowisku domowym, bierze czynny udział w spotkaniach z psychologiem i dietetykiem.
Otwierając Niepubliczny Punkt Przedszkolny AaKuKu wsparcie było dedykowane głównie dzieciom z diagnozą autyzmu, obecnie mogą z niego skorzystać również dzieci ze sprzężoną niepełnosprawnością o podłożu genetycznym i neurologicznym.
W latach 2019-2023 Niepubliczny Punkt Przedszkolny AaKuKu realizował zajęcia terapeutyczne dla dzieci uczęszczających do przedszkola oraz otrzymał doposażenie w ramach wsparcia ze środków UE na podstawie dofinansowania.
Jednym z głównych obszarów oddziaływania przedszkolno-terapeutycznego jest rozwijanie komunikacji na każdym dostępnym poziomie, poprzez wdrażanie komunikacji wspomagającej i alternatywnej.
Dlatego od 2025 roku nazwa punktu przedszkolnego brzmi:
Niepubliczny Punkt Przedszkolny AaKuKu dla dzieci ze złożonymi potrzebami w komunikowaniu się
Organizacja
Niepubliczny Punkt Przedszkolny AaKuKu realizuje oddziaływanie edukacyjno-terapeutyczne w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz indywidualne programy edukacyjno - terapeutyczne opracowane dla każdego dziecka. Dzieci korzystają z zajęć w grupach 2-5 osobowych oraz specjalistycznych zajęć indywidualnych.
Zajęcia przedszkolno-terapeutyczne odbywają się w godzinach 9.00 – 14.00 wg indywidualnego harmonogramu zajęć grupowych i indywidualnych. Przedszkole nie zapewnia wyżywienia. W ramach pobytu dzieci codziennie korzystają z pobytu na świeżym powietrzu oraz odpoczynku (bez leżakowania).
Przestrzeń i wyposażenie
Przestrzeń przedszkola jest wyposażona i dostosowana do potrzeb i możliwości dzieci z wyzwaniami rozwojowymi. Sale przedszkolne, zarówno zajęć grupowych jak i indywidualnych są urządzone i wyposażone, tak aby środowisko sensoryczne było przyjazne i przewidywalne m.in. ciepłe i pastelowe barwy, ciepłe ledowe oświetlenie, pufy wyciszające, minimalistyczny wystrój. Do dyspozycji jest własny plac zabaw oraz ogródek dydaktyczny. Przedszkole posiada dobrze wyposażoną salę do zajęć fizjoterapii i integracji sensorycznej, salę multimedialną z interaktywną tablicą multimedialną, salę do zajęć muzycznych z pianinem.
Wszystkie gabinetu do realizacji zajęć specjalistycznych są wyposażone adekwatnie do prowadzonego oddziaływania. Przedszkole posiada własny sprzęt do realizacji treningu słuchowego Metodą Tomatisa, prowadzenia elektrostymulacji logopedycznej i fizjoterapeutycznej oraz szeroką bazę testów i narzędzi diagnostycznych, w tym test ADOS-2, Skala Stanford Binet 5, test PEP-3 PL.
Oddziaływanie terapeutyczne
Rozwijanie komunikowania się
Rozwijanie komunikowania jest prowadzone zarówno poprzez stymulowanie nabywania i rozwoju mowy werbalnej, jak również z wykorzystaniem wspomagających i alternatywnych metod (AAC). Wykorzystujemy narzędzia niskiej i wysokiej technologii, w tym oprogramowanie Grid for Ipad, Boardmaker, Mówik, komunikatory z funkcją nagrywania i odtwarzania, kolorowa i powiększona klawiatura. Tworzymy książki komunikacyjne, plany dnia i aktywności, spersonalizowane znaki wizualne oraz przestrzenno-dotykowe. Każde dziecko uczęszczające do przedszkola posiada własne, zindywidualizowane pomoce i narzędzia komunikacyjne. Wspieramy rodzinę w pozyskiwaniu dofinansowania oraz tworzenia systemu komunikacyjnego dla dziecka.
Rozwijanie samodzielności
Dzieci mają możliwość doświadczania własnej samodzielności i sprawczości podczas wszystkich aktywności przedszkolnych i samoobsługowych. Wspieramy w planowaniu i organizacji treningu czystości, nauce samodzielnego jedzenia, ubierania i rozbierania. Zajęcia przedszkolne dają możliwość samodzielnego przygotowywania kanapek i przekąsek, próbowania nowych owoców i warzyw. Dzieci aktywnie uczestniczą w sezonowych pracach w ogródku dydaktycznym.
Poznawanie świata i pokonywanie ograniczeń
Wyzwania rozwojowe nie muszą zmniejszać możliwości poznawania otaczającego świata. Naszym celem jest takie wykorzystywanie zasobów, przygotowywanie otoczenia, planowanie i stopniowe wprowadzanie nowych sytuacji, aby dzieci mogły w pełni korzystać ze środowiska lokalnego. Przedszkole organizuje wyjścia do kina lub biblioteki, spacery dydaktyczne, zajęcia praktyczne związane z wyjściem do sklepu lub kawiarni, spotkania z ważnymi gośćmi oraz wiele innych.
Rodzaje i formy wsparcia terapeutycznego
Zajęcia grupowe
- powitanie
- zajęcia edukacyjne
- relaksacyjne
- ruchowe
- plastyczne
- terapia ręki
- sensoplastyka
- rytmika
- dogoterapia
- wspólna zabawa kierowana
- zajęcia multimedialne
Zajęcia indywidualne
- logopedia
- fizjoterapia
- integracja sensoryczna
- zajęcia komunikacyjne
- pedagogiczne i psychologiczne
Dodatkowo
- trening słuchowy Metoda Tomatisa
- elektrostymulacja logopedyczna
- dogoterapia i alpakoterpia (sezonowo)
Wsparcie rodziny
- konsultacje psychologiczne dla rodziców
- praca z wybiórczością pokarmową
- konsultacje dietetyczne
Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka
W ramach działalności punktu przedszkolnego realizowane są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na podstawie Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, wydawanej przez publiczną poradnie psychologiczno-pedagogiczna. Zajęcia są przeznaczone również dla dzieci spoza placówki.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest formą wsparcia dla dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do rozpoczęcia edukacji szkolnej. Ma na celu stymulowanie rozwoju dziecka we wszystkich obszarach, aby w przyszłości mogło samodzielnie funkcjonować w środowisku szkolnym i rówieśniczym.
Harmonogram zajęć jest ustalany przez Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju, zgodnie z wytycznymi wynikającymi z rozporządzenia wynosi od 4-8 godzin wsparcia miesięcznie. Zapisy są prowadzone na podstawie aktualnej liczby dostępnych miejsc w placówce.
Zgłoszenia przez kontakt telefoniczny z sekretariatem placówki.